Iseseisev töö 2

Targalt tehnoloogiaga

Selles postituses on juttu lastest ja tehnoloogiast-võimalustest, ohtudest ja turvalisusest. Lisaks täiskasvanu/õpetaja rollist laste info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kasutamisel.

Tänapäeval on arvutitest ja nutitelefonidest saanud laste ja täiskasvanute igapäevased kaaslased. Meediakirjaoskus on tänapäeval sama vajalik kui lugemis- ja kirjutamisoskus. Enne tähtede maalimist oskavad lapsed kasutada iPadi ja nutitelefoni. (Vinter & Siibak & Kruuse 2010.)
Tehnoloogia loob meile mitmeid võimalusi. Esmalt aitab tehnoloogia muuta õpitu nähtavaks. Kui luua lastega koos midagi ja kasutada selleks tehnoloogiat, siis on hea pärast analüüsida ja vaadelda tehtut. Teiseks aitab tehnoloogia jagada õpitut vanematega ning vanemad saavad lapsega tehtu üle arutleda. Nooremad lapsed tihti kodus lasteaiast väga palju ei räägi, kuna nad ei suuda teadmisi ühest keskkonnast teise üle kanda. Päeva ülevaatele toetudes ja lapsele pilte näidates saavad laps ja lapsevanem lasteaias õpitu kodus läbi arutada. Veel aitab tehnoloogia meil olla ise loojad, mitte ainult tarbida seda, mis teised valmis teinud on. Areneb loovus ning julgus oma ideid teostada. Tarbijatena kasutatakse tehnoloogia võimalusi lasteaias palju: pildid või video, illustreerimaks õpitut, Jänku-Jussi multikad teema sissejuhatuseks või kokkuvõtteks, ERRi unejutu arhiivist leiab mitmesuguseid muinasjutte. (Kase, 2014.) Lisaks kasutatakse tehnoloogiat palju veel suhtlemiseks, mängimiseks, uudiste kuulamiseks ja paljuks muuks.
Kuigi tehnoloogia loob meile väga palju võimalusi, tuleks arvestada ka sellega kaasnevate võimalike ohtudega. On ohud mis ohustavad otseselt last ja lisaks võivad esineda erinevad arvutiga seotud probleemid , näiteks arvuti viirused.
Liigsest tehnoloogia kasutamisest tulenevad ohud otseselt lapsele on:
• lapse normaalse arengu takistamine;
• võib põhjustada hilisema arengu;
• ülekaalulisus;
• unetus;
• psüühikahäired;
• vaimne ja füüsiline vägivald;
• digitaalne dementsus;
• sõltuvus;
• kiirgus.
(Kaukvere, 2014)
Turvalisust aitab tagada kõige paremini see, kui täiskasvanu on lapse tegemistega kursis. Vanem peab tundma huvi millega laps arvutis tegeleb, kellega suhtleb või millist mängu ta mängib. Kindlasti on tähtis ka see, et lepitaks kokku reeglid. Näiteks kui palju võib laps päeva jooksul ekraani taga aega veeta. Viiruste vastu aitab viirustõrje, ohtlike veebi-lehekülgede eest kaitsevad uuemad ja turvalisemad veebilehitsejad, kahtlase veebisisu eest võib hoiatama panna mõne spetsiaalse brauseriplugina. Kuid kokkulepetest kinni-pidamist need ei taga, oma järeltulija võrguelust ülevaadet samuti ei anna. (Kirna, 2012)
Kokkuvõtteks võib öelda, et tehnoloogia on väga kasulik ja huvitav nii täiskasvanute kui ka laste jaoks. Tehnoloogia täieneb pidevalt ja annab uusi võimalusi. Tuleb lihtsalt turvaliselt ja piiritletud ajaga tehnoloogiat kasutada.

Kasutatud allikad

Vinter, K. Siibak, A. Kruuse, K. (2010). Meedia mõjud ja meediakasvatus eelkoolieas [2016, september 11].                                                       http://haridus.opleht.ee/Arhiiv/4_2010/lugu2.pdf

Kirna, A. (2012). Jälgida või mitte? [2016, september 11].                                                               http://www.arvutikaitse.ee/jalgida-voi-mitte/

Kase, K. (2014) Tehnoloogia lasteaias: mitte kas, vaid kuidas ja miks? [2016, september 11]. http://uudiskiri.e-ope.ee/?p=13854

Kaukvere, T. (2014, märts 11). Üheksa põhjust, miks lapsed ei tohiks nutiseadmeid kasutada  [2016, september 11].                                                                                                                     http://tervis.postimees.ee/2724006/uheksa-pohjust-miks-lapsed-ei-tohiks-nutiseadmeid-kasutada

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s